سالروز تاسيس واحد نور:

نيم نگاهي به دانشگاه آزاد اسلامي واحد نور

کد خبر: 162 تاریخ انتشار: 1394/12/15
دكتر متولي: دانشگاه آزاد اسلامي واحد نور الگوي اجرايي اصل 44 از سال 1361 تاكنون دركشور بوده و نماد عدالت جغرافيايي در زمينه توسعه آموزش عالي در پهنه كشور مي باشد .
image

به گزارش روابط عمومي واحد نور: دانشگاه آزاد اسلامي واحد نور در پانزدهم اسفند ماه سال 1377 با سه رشته رياضي، فيزيك و جغرافيا و 400 نفر دانشجو بعنوان يك واحد مستقل شروع  به فعاليت نمود با پذيرش مسئوليت دكتر صدرالدين متولي بعنوان رئيس واحد نور، گام توسعه علمي، ‌آموزشي،‌ پژوهشي، فرهنگي، رفاهي و عمراني رشد چندين برابر نسبت به گذشته را نشان مي دهد آنهائيكه از گذشته شاهد رشد واحد بوده اند خود گواه براين موضوع مي باشند. اين واحد دانشگاهي با حضور ايشان با چشم انداز ايجاد دانشگاهي پويا، چابك، علمي، ‌آموزشي با رويكرد فني و مهندسي و تحصيلات تكميلي مبتني بر تعميق بخشي ارزشهاي اسلامي شروع به فعاليت نمود كه كسب مقامهاي متعدد علمي، ‌فرهنگي و ...  در سطح بين المللي و كشور چون احراز رتبه يك جشنواره اختراعات سوئد،‌كره شمالي و رتبه سه كشور آلمان، رتبه ممتاز صندوق رفاه در سطح واحد هاي بزرگ،‌ انتخاب مدير فرهنگي نمونه كشور و ... خود گوياي اين موضوع است.

دكتر متولي: دانشگاه آزاد اسلامي واحد نور الگوي اجرايي اصل 44 از سال 1361 تاكنون دركشور بوده و نماد عدالت جغرافيايي در زمينه توسعه آموزش عالي در پهنه كشور مي باشد .   

در حال حاضر اين واحد دانشگاهي با درجه بزرگ ، داراي 105 عضو هيأت علمي و 3794 نفر دانشجو است كه 3/54 درصد آن تحصيلات تكميلي،2/45 درصد در مقطع كارشناسي و 5/0 درصد در مقطع كارداني ناپيوسته مشغول تحصيل مي باشند. در حال حاضر 109 رشته مقطع در اين واحد داير مي باشد كه 11 رشته در مقطع كارداني، 9 رشته كارشناسي ناپيوسته ، 25 رشته كارشناسي پيوسته ، 45 رشته در مقطع كارشناسي ارشد ناپيوسته و 19 رشته در مقطع دكتري مي باشد .

دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور تاکنون توانسته است بیش از 6 هزار و 998 نفر دانش آموخته متعهد و متخصص که 65 درصد آن بومی و مابقی غیر بومی بوده اند تحویل جامعه دهد و با تکیه بر عنایات پروردگار متعال و بهره گیری از استادان و کارکنان برجسته، تلاش دارد با تحول در حوزه پژوهش و فناوی این دانشگاه، با نگرش تبدیل دانشگاه آموزش محور به پژوهش محور و کار آفرین، توسعه پژوهش های کاربردی و تحقیقاتی گام های اساسی در جهت تولید علم و تبدیل آن به ثروت بردارد. واحد نور در فعاليت هاي متعدد ورزشي صاحب رتبه هاي اول تا سوم مي باشد كه از جمله آنها به فوتسال كاركنان و اساتيد درسطح منطقه،‌كشتي، هندبال و ... در سطح كشوري و منطقه اي نام برد. دفتر مشاوره واحد در زمينه هاي متعدد چون پيشرفت تحصيلي، ‌ازدواج و ... براي دانشجويان واحد فعال است و تعداد كثيري از دانشجويان توسط اساتيد مجرب مورد راهنمايي و مشاوره قرار مي گيرند . برگزاري بيش از 20 مورد كارگاه از ديگر فعاليتهاي دانشجويي است. وام هاي دراز مدت ، ‌ميان مدت و كوتاه مدت در بين دانشجويان واجد شرايط توزيع گرديد كه طي يكسال گذشته 75 درصد دانشجويان از آن بهره مند گشته اند. خوابگاه دانشجويي دخترانه بصورت ملكي در واحد وجود دارد كه داراي امكانات بسيار عالي براي دانشجويان گرامي مي باشد كه موجب رضايتمندي خانواده ها و دانشجويان عزيز شده است . كانونهاي دانشجويي هلال احمر، ‌فارغ التحصيلان در حوزه دانشجويي داراي فعاليت مي باشند كه تعداد بيشماري از دانشجويان با اين كانونها همكاري مي نمايند. راه اندازي بوفه دانشجويي، كانون فارغ التحصيلان، انتشارات و واگذاري آنها به فارغ التحصيلان واحد و سوله ورزشي در دست احداث بخشي از عملكرد اين واحد دانشگاهي است.                       

تعداد 52 آزمايشگاه، 12كارگاه، 3 سايت رايانه اي، چاپ 395 عنوان مقاله در مجلات علمي پژوهشي، 75 عنوان در مجلات ISI، 170 طرح پژوهشي،  130 همايش علمي، 18 سخنراني خارجي،120 سخنراني داخلي، ‌18 اختراع،‌ چاپ 22 عنوان كتاب ، ‌برگزاري و شركت در 70 مسابقه علمي و تحقيقاتي دانشجويي،‌ فعال بودن باشگاه پژوهشگران جوان،‌ برگزاري نمايشگاههاي متعدد كتاب ،‌دستاوردهاي پژوهشي، انتشار مجله علمي پژوهشي اكوسيستمهاي طبيعي و انعقاد تفاهم نامه هاي همكاري با سازمانها و نهادهاي اجرايي و تحقيقاتي چون شركت توزيع برق، راه و شهرسازي ،‌جهاد دانشگاهي مشهد و ... از جمله مهم ترين فعاليتهاي پژوهشي واحد مي باشند. دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامي واحد نور با حضور شركت هاي دانش بنيان و مراكز تحقيقاتي گام هاي موثري برداشته تا زمينه همكاري با بخش صنعت به منظور رفع مشكلات بخش صنعت ايفاي نقش نمايد.

اهم برنامه هاي دفتر ارتباط با صنعت و عملكرد طرح هاي اقتصادي و دانش بنيان واحد نور: حمايت از شركت هاي دانش بنيان و مراكز رشد، ارتباط دانشگاه و صنايع در قالب اجراي طرح هاي نو و معرفي دانشجويان به شركت ها جهت اجراي دوره كارآموزي و تصويب طرح هاي برون دانشگاهي و قرارداد با شركت برق منطقه اي غرب مازندران، انعقاد قرارداد با برخي شهرداري هاي استان مازندران، امضاي تفاهم نامه همكاري با اداره كل استاندارد استان مازندران، انعقاد قرارداد با شركت و نهادهاي مختلف دولتي و خصوصي و امضاي تفاهم نامه همكاري با سازمان نظام مهندسي استان مازنذران، راه اندازي گلخانه پژوهشي – تحقيقاتي، طراحي و ساخت لامپ فوق كم مصرف بر پايه LED SMD و ساخت UPS هوشمند با قابليت ارسال انواع پيام كوتاه به ازاي فرمان هاي متنوع صادره از درايو. لازم به ذكر است كه فعاليت هاي دفتر ارتباط با صنعت و طرح هاي اقتصادي و دانش بنيان واحد نور در راستاي حذف وابستگي به شهريه تأسيس شده و بخشي از محصولات آن تا پايان سال وارد بازار خواهد شد.

در حوزه فرهنگي فعاليتهاي متعددي چون 54 همايش علمي فرهنگي، 44 ميزگرد و نشست هاي دانشجويي، كاركنان و اساتيد، 35 جلسه پرسش و پاسخ،‌ 47 نمايشگاه فرهنگي، هنري و قرآني،‌ 23 مسابقه كتبي،‌ 52كلاس و كارگاه فوق برنامه فرهنگي ، هنري و قرآني، 24 جشن ازدواج دانشجويي، 34 اردوي دانشجويي، برپايي نماز جماعت هر روزه در مسجد پيامبر اعظم (ص ) واحد، 9 يادواره شهداي دانشجو و طلبه شهرستان و ... انجام شده است. كانون هاي شعر و ادبيات نيما، ‌تئاتر، ‌مذهبي بنت الحسين، خوشنويسي و تشكل دانشجويي مطهر نيزدر حوزه فرهنگي واحد داراي فعاليت مي باشند.         

در سالهاي اخير فعاليت بسيار خوبي در حوزه عمراني واحد صورت گرفته كه مجموعاً 33000 متر مربع فضاهاي آموزشي، رفاهي، فرهنگي،‌ آزمايشگاهي، خوابگاهي، ورزشي و خدماتي احداث شده است كه سايت جديد اين واحد دانشگاهي در يك فضاي بسيار مناسب و زيبا احداث شده است.                      

حوزه معاونت سما داراي 3 مدرسه و يك آموزشكده مي باشدكه تعداد 795 نفر دانشجو در 15 رشته در آموزشكده سما در حال تحصيل مي باشند مدرسه ابتدايي دخترانه شهر نور هوشمند بوده بطوريكه در بدو تأسيس در سال هاي 94 و 93 و 92 گوي سبقت علمي از ساير مدارس با سابقه نور گرفته و با تجهيز امكانات بسيار مناسب، هوشمند سازي و استفاده از كادري مجرب در سطح مدارس ابتدايي به يكي از بهترين مدارس نور تبديل شده است . آموزشكده سما در زميني به مساحت 11 هزار متر مربع با ساختماني به مساحت سه هزار متر مربع واقع شده كه زمين آن بصورت اهدايي از يكي از خيرين منطقه اخذ شده است.   

حوزه اداري و مالي واحد ساير حوزه هاي فعاليتي را با 82 كارمند پشتيباني نموده كه برگزاري كارگاههاي متعدد مهارت آموزي براي اساتيد و كاركنان در زمينه هاي مختلف از جمله رابطه استاد و دانشجو، اخلاق كارمندي، نماز و نيايش و ... تخصيص وامهاي متعدد به كاركنان، ‌اساتيد و دانشجويان، خريد تجهيزات متعدد آموزشي، آزمايشگاهي، ‌رفاهي،  ‌فرهنگي و اداري، راه اندازي اتوماسيون اداري، ‌پشتيباني و تأمين مايحتاج در احداث ساختمانها و توسعه عمراني واحد و ... از جمله فعاليتهاي اين حوزه مي باشد.

از مهمترين برنامه هاي آتي واحد نور افزايش كيفيت آموزشي و تحصيلات تكميلي، تجاري سازي علمي با افزايش رابطه ارتباط با صنعت و نيز تاسيس مركز رشد و شركت هاي دانش بنيان و سرمايه گذاري و نيز ارتقاء فرهنگي و رفاهي دانشجويان، اساتيد و كاركنان مي توان نام برد. اکنون که با نگاه بلند و مترقی دکتر میرزاده، دانشگاه آزاد اسلامی دوره جدیدی از بالندگی و شکوفایی خود را آغاز کرده است، خداوند سبحان راسپاسگزاریم و اطمینان داریم با مدیریت مدبرانه ایشان و مجاهدت اعضای محترم هیأت مؤسس زمینه تقویت جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی و ارتقای نقش این نهاد مقدس در تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در دهه چهارم انقلاب اسلامی که روزگار باروری فرهنگ و تمدن اسلامی است. بیش از پیش مؤثر تعیین کننده خواهد بود.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور نیز در جهت تحقق این اهداف متعالی تلاش دارد با توجه به سابقه و وجود ظرفیت ها و پتانسیل های غنی خود، همسو با سیاست های کلی دانشگاه آزاد اسلامی در جهت جذب درآمدهای غیر شهریه ای از منابع و فعالیت های اقتصادی ، با راه اندازی شرکت های دانش بنیان و عقد قراردادهای پژوهشی و همچنین جذب دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی زمینه تبدیل شدن به یک دانشگاه جامع را فراهم کند تا علاوه بر ارتقای فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود، قدم های مؤثری در تحقق اقتصاد مقاومتی، خوداتکایی در تولید ملی و توسعه ایران اسلامی بر دارد.

نقش دانشگاه آزاد اسلامي در توسعه كشور: دكتر متولي از نقش موثر دانشگاه آزاد اسلامی در توزیع توسعه در کشور گفت:« نقش موثر دانشگاه آزاد اسلامی در توزیع توسعه در کشور و استان مازندران بسیار موثر و قابل توجه است چنانچه پس از انقلاب اسلامی یکی از بزرگترین حرکت ها و نهادهایی که توانسته است در توزیع سطح کیفیت علم و تاثیر آن در جامعه موثر باشد دانشگاه آزاد اسلامی است امروزه بیش از 400 واحد و مرکز در کشور مبانی ادامه تحصیل را برای فرزندان ایران اسلامی فراهم نموده اند.»

وي گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی در همه زمینه‌ها فعال و خدمات شایسته انجام داده است که باید این خدمات ارزنده را جلوه‌گری و جلا داد و این کار نیاز به تبلیغات بیشتری دارد.»

رئيس واحد نور اظهار كرد:« با حضور دکتر میرزاده در دانشگاه آزاد اسلامی، نگرش نسبت به فرهنگ و دغدغه‌های فرهنگی دقیق‌تر، سریع‌تر و با برنامه‌ریزی منظم‌تری در حال انجام است.»

دكتر متولي با توجه به نقش دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه کشور تاکید کرد:« خدمات دانشگاه آزاد آنقدر مبرهن و شفاف است که به هیچ عنوان نمی‌توان نقش آن را در توسعه کشور کتمان یا حذف کرد.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نور توسعه کیفی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها را پیش شرط تحقق اسناد بالادستی در توسعه علمی و فناوری کشور خواند و گفت: تداوم شتاب علمی کشور که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است، با کاردانی و کارشناسی امکانپذیر نیست. به همین منظور در حال حاضر اكثر رشته هاي واحد نور با توجه به استراتژي قبلي ترسيم شده ،‌فني و مهندسي و تحصيلات تكميلي است. وي  بر توسعه كمي و كيفي تحصيلات تكميلي و وجود 19 رشته در مقطع دکتری و 45 رشته در مقطع كارشناسي ارشد تاكيد كرد. و اظهار داشت: رشد کیفی و بهبود ارتقاء هرم هیات علمی از اولویت‌های این دانشگاه به حساب می‌آید. با توجه به وجود امکانات کافی چون آزمایشگاهها، کارگاهها و اعضای هیات علمی قوی توان گسترش در فعالیت بیشتر از حال حاضر را دارد که نمایندگان محترم مجلس و حمايت دولتي ها بایستی در این راستا  صورت پذيرد. وی ادامه داد در تلاشیم با تربیت اعضای هیات علمی کارآمد، متعهد و متخصص و نیز ارتباط با صنعت و تاسیس شرکتهای دانش بنیان سعی در ارتقاءکیفیت آموزش در این واحد باشیم.

آدرس وب سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور:

www.iaunour.ac.ir

 

 

image
image
image
برچسب‌ها : تاسيس واحد نور - عملكرد طرح هاي اقتصادي - نيم نگاهي به واحد نور

ارسال به دوستان نسخه چاپی


Skip Navigation Links.
نظرات بینندگان
نام :
  پست الکترونیک :
نظر :


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 296    ديروز: 1725    اين ماه: 156020    تاکنون : 1198001