/ درباره دانشگاه / شهرستان نور

شهرستان نور

دید جنوبی شهر به سمت کوه‌های پوشیده از درختان پهن‌برگ واز سمت شمال نیز به دریای خزر مشرف میباشد. جنگلهای شمال ایران جزء جنگل‌های هیرکانی هستند؛ که قدمتشان به دوره‌های دوم و سوم زمین‌شناسی میرسد

تاریخچه شهرستان نــور

نام قدیم نور، سولده بوده‌است و این نام هنوز در میان اهالی نور رایج است.

چارلز فرانسیس مکنزی، که در سال ۱۸۵۹ میلادی از این محل عبور کرده، اینطور توصیف میکند. «دهکده سولده، هشتصد متر از دریا فاصله داشت… سولده دهکده بزرگی میباشد و میرزا آقاخان نوری، توجه خاصی به ان داشته است. این ده، دویست خانه، بیست دکان و دو حمام دارد و یک پل آجری به سه دهنه روی رودخانه‌ای به همین نام بنا نموده اند.»

شهر نور در یک نگاه

پوشش گیاهی شهرستان نور، شامل دو قسمت جنگل و مرتع میباشد؛ که قسمت جنگلی آن، به خصوص در فصول بهار و پاییز بسیار زیبا و جذاب میباشد. اکنون شهرستان نور، دارای ۲۳۲ نقطه روستایی و پنج نقطه شهری، شامل شهرهای: نور، رویان، چمستان، بلده، ایزدشهر و شهرکهای مسکونی گوناگون میباشد.

شهر نور، از دو جاده ارتباطی با نام های هراز و کندوان با استان تهران، ارتباط دارد. و نیز جاده دیگری در مرحله ساخت میباشد؛ که  با عبور ازشرق شهر بلده، نور را به شمال تهران وصل میکند. گستردگی شهرستان نور، از سواحل دریا تا ارتفاعات البرز میانی، وجود تنوع آب و هوایی، رودخانه ها، آبشارهای طبیعی، همراه با آثار تاریخی و باستانی اعتبار خاصی به این شهر داده؛ که میتواند در زمینه برنامه ریزی سفر و سرمایه گذاری تاثیر زیادی داشته باشد

وضعیت جغرافیایی شهرستان نور؛ شهرستان نور، با وسعت ۹۷۴/۲ کیلومتر مربع و با حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، متشکل از دو قسمت کوهستانی و جلگه ای میباشد و بین موقعیت جغرافیایی ۲۶/۵۱ طول شرقی و ۴۷/۳۶ عرض شمالی واقع شده است. “بلند ترین کوه، قله آزاد کوه” با ارتفاع ۴۷۲۱ متر و مهمترین رودها، “رود نور و لاویج رود” است.

از لحاظ پوشش گیاهی، شهرستان نور به سه قسمت تقسیم میگردد؛ که شامل جلگه ای با جنگل و مزارع برنج، کوهستانی شمالی با پوشش جنگلی انبوه و کوههای مرکزی و جنوبی با پوشش گیاهی ضعیف میباشد. تقسیمات کشوری این شهرستان: دارای سه بخش مرکزی، بلده و چمستان است. بخش مرکزی، شامل شهرهای نور (مرکز شهرستان)، رویان(علمده) و ایزدشهر، است.

بخش چمستان، به مرکزیت شهری به همین نام؛ که در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی نور، در مجاورت شهرستان آمل، واقع است. (بخش بلده نیز به مرکزیت شهری قدیمی، به همین نام در ۸۵ کیلومتری جنوب شهر نور، واقع است و پل ارتباطی میان دو جاده مهم هراز و چالوس میباشد.)


جاذبه های گردشگری و مناطق دیدنی شهرستان نور:

 • پارک جنگلی شهر نور (بزرگترین پارک جنگلی ایران)
 • سواحل زیبا و پلاژ تفریحی در نور، رویان و ایزدشهر
 • قلعه پولاد بلده
 • خانه نیما یوشیج در یوش بلده
 • پارک جنگلی و چشمه کشپل چمستان
 • آبشار آب پری رویان
 • روستای پیمط
 • آب گرم و جنگل لاویج
 • پارک جنگلی و چشمه کشپل چمستان
 • بقعه آقاشاه بالو زاهد نور
 • بقعه سلطان احمد بلده

فرزانگان نور

اسامی چند تن از این مشاهیر را در زیر معرفی می کنیم: ۱- عبدالله ناتلی (یکی از برجسته ترین اساتید ابن سینا) ۲- ابوالحسن ناتلی (فوت ۵۱۷ هجری) ۳- شاه بالو زاهد (صوفی و مرشد اعظم کخ شیخ خلیفه مازندرانی شاگرد او بوده است) ۴- ملا علی نوری (فقیه و حکیم عصر فتحعلی شاه قاجار) ۵- نیما یوشیج (پدر شعر نو) ۶- رضا نوری خراط (شاعر و سراینده طبری) ۷- شهید شیخ فضل الله نوری ۸- دکتر منوچهر ستوده ۹- شیخ عبدالنبی نوری(فقیه و صاحب کرامات) ۱۰- علامه محدث نوری (میرزا حسین نوری) ۱۱- سید اسماعیل عقیلی نوری (متکلم و صاحب کفایه الموحدین) ۱۲-دکتر پیروز مجتهد زاده (نویسنده و متخصص مسائل خاورمیانه) ۱۳-استاد غلامحسین بنان(استاد مسلم آواز)۱۴-حاج شیخ علی اکبر ناطق نوریوبسیاری از بزرگان و شخصیت های دیگر!

مراکز علمی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور- دانشگاه علامه محدث نوری – دانشگاه تربیت مدرس – دانشگاه علم و صنعت – دانشگاه مازیار - حوزه علمیه شیخ فضل الله نوری در شهر بلده


شهرستان نور، با ۲۶۷۵ کیلومتر مربع وسعت حدود ۳/۱۱ در صد کل مساحت استان را مختص خود کرده است. شهرستان نور، در غرب استان واقع شده و و از شمال به دریای خزر، از مشرق به شهرستان های آمل و محمود آباد، از جنوب به رشته کوههای البرز و شهرستان آمل و استان تهران و از مغرب به شهرستانهای نوشهر و چالوس میرسد.

 این شهرستان، دارای ۵ شهر (نور،بلده ،رویان،چمستان،ایزدشهر)؛ ۳ بخش (مرکزی،بلده، چمستان)؛ ۸دهستان و ۲۲۶ آبادی است، مطابق آخرین آمار حدود ۱۰۵۰۰۰ جمعیت که حدود ۶۷ درصد روستایی و بقیه شهری است…


میزان بازدید: 15342


  فراخوان همکاری در تولید محتوی - پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران

  عضویت در خبرنامه

  آمار بازدید       امروز: 1375    ديروز: 1515    اين ماه: 2890    تاکنون : 3582936